שיפוץ אופני כביש Bottecchia

מיכאל, רוכב ותיק שבימים כתיקונם מתגלגל על כבישי הדרום רכוב על אופני קרבון עם מערכות Shimano Ultegra ביקש להצטרף לבעלי שלדות הפלדה הרוכבים על אופניים "של פעם".

רפי נרתם בשמחה למשימה. שיחה קצרה בין השניים, ועוד כמה הבהרות, והתקבלה החלטה עקרונית מה עושים. אז התחילו חיפושים ברחבי אתרים שונים באינטרנט וגם בחנויות מקומיות. בסופו של דבר נמצאו אופני כביש Bottecchia ישנות באחת החנויות, כשהאופניים לא במצב רכיבה וכלל לא מתוחזקות. האמת, היו מאוחסנות בחצר החנות תחת כיפת השמיים.

כך נראתה השלדה ביום בו הגיעה ל"מעבדה", ואחרי שחלקים שלא ניתן לעשות בהם שימוש פורקו ממנה – גלגלים, שדשרת, קראנק, ידיות הילוכים ועוד. מה שבולט לעין זה שלמרות שהצבע התקלף במקומות רבים, אין כתמי חלודה. 

IMG_20210319_112925

שימוש במסיר צבע והרבה עבודה ידנית של שיוף השלדה הביאו אותה למצב בו ניתן לקחת אותה לצביעה.

כאן נכנסו לתמונה צבעי רכב מקצועיים, שהתחילו בצביעת השלדה בתנור. בתמונה מטה שבצד ימין רואין איך זה נראה אחרי שכבת צבע שחור.

בסרטון שמשמאל לתמונה נראה שלב הצביעה בלק, שבא אחרי צביעת החלק הלבן של השלדה – הכל לפי צורת הצביעה המקורית של האופניים.

גם המזלג זכה לצביעה בשחור של הכתר וניקוי יסודי של הלהבים המצופים בכרום. התוצאה ממש יפה לעין.

במקביל, שלב ההצטיידות בחלקים בעצומו. בין היתר, נמצאו בלמים (Shimano Ultegra TriColor, מסוף שנות ה- 80), גלגלים עם חישוקי Mavic בציפוי קרמי, מעביר אחורי Shimano Sora מהדור הקודם (8 הילוכים). קסטה ושרשרת 8 הילוכים נרכשו בחנות בארץ.

לבקשתו של מיכאל, ידיות ההילוכים שיותקנו על האופניים יהיו מהדור האחרון – Shimano Claris, ולא ידיות הילוכים "של פעם" שעל הצינור התחתון של השלדה.

כעת ממתינים שכל החלקים יגיעו ואז נמשיך לעדכן כיצד אנו מתקדמים.

יש כבר אוסף חלקים די מרשים הממתינים לאופניים לחזור מהצביעה – קראנק, ציר מרכזי, בלמים, מוט כסא ואוכף, כידון, מעבירי הילוכים.

הפדלים, על פי בקשתו של מיכאל, Shimano SPD-SL חדשים על מנת שיתאימו לקליטים שעל נעלי הרכיבה הקיימות.

אחרי המתנה של כמה ימים טובים, הגיעו מדבקות השלדה.

לאחר שיודבקו על השלדה, יידרש ביקור נוסף אצל הצבעי לטובת התזת שכבה נוספת של לק.

עוד שבוע עבר, מלאכת הדבקת המדבקות הושלמה, כמו גם התזת 2 שכבות לק נוספות:

כעת מחילים להרכיב את כל החלקים שנאספו. למעשה, הכל כבר כאן למעט ידיות העברת הילוכים / בלמים. הפריט הראשון שמצא את דרכו אל השלדה היה המזלג, כמובן לאחר שהותקן ההד-סט. אחריו הותקן המעביר האחורי:

הכידון שרפי בחר, כמו גם האוכף, נותנים לאופניים אלו מראה של אופניים ישנים, אבל ממש ישנים. מצד שני, איכות רכיבים אלו היא מהגבוהות הקיימות בעולם האופניים. הם פשוט נראים נהדר.

אחרי התקנת הבלמים והציר המרכזי, רפי העמיד את האופניים על הגלגלים. תוצאת הביניים, לפני ידיות הילוכים, כבלים, קראנק ושרשרת, נראית מרשימה.

כל מה שנותר כעת זה להמתין להגעת החלקים החסרים… עדכונים בקרוב.

ידיות ההילוכים הגיעו, רפי התקין אותן וכך זה נראה לפני כבלים – הילוכים ובלמים – ומוליכים.

המאמץ להשלים את הבניה נתקל בעוד הפתעה לא צפויה. הציר המרכזי  שהיה מותקן על האופניים התברר ככזה שמידותיו לא נכונות לשלדה הזאת. עוד הזמנה של החלק הנדרש, עוד כמה ימי המתנה ואז ניתן יהיה להמשיך בבניה

אחרי כ- 10 ימי המתנה הגיעה החבילה עם הציר המרכזי שהוזמן עבור אופניים אלו. מיד עם סיום ההרכבה ניתן היה להרכיב גם את הקראנק ואת השרשרת. כעת כל מערכות ההינע מורכבות ותקינות.

סרט כידון, כיוונים אחרונים והאופניים כפי שמופיעים בתמונה שבראש העמוד מוכנים!

לטובת בקרת איכות העבודה ולא פחות חשוב רמת ההנאה מהרכיבה על האופניים, ביקשנו מרוכב חובב ותיק ומנוסה – שלום דהאן – לקחת את האופניים לרכיבת מבחן. חווית הרכיבה על האופניים, רמת ההנאה ואיכות הרכיבה קיבלו משלום ציון משוקלל של 9.5 מתוך 10. לא רע!

ולסיום, שיחזור ושיפוץ אופניים קלאסיים זה לא עסק זול. לטובת ביצוע השיפוץ של אופניים אלו:

  • רכשנו את השלדה במצבה הלא מי יודע מה
  • שלחנו את השלדה לצביעה בתנור 
  • רכשנו רכיבים חדשים – פדלים, מעביר אחורי, ידיות הילוכים / בלם, קסטה, שרשרת, ציר מרכזי, מדבקות לשלדה, כבלים ומוליכם
  • רכשנו או קיבלנו רכיבים משומשים – גלגלים, קראנק, כידון, אוכף, מוט אוכף, מעביר קדמי ועוד כמה אביזרים קטנים.

כל זה מסתכם באלפי שקלים. ישנם אופניים חדשים שעלותם דומה. בסופו של דבר זה עניין של העדפה אישית.

האופניים יועברו היום לבעלים החדשים, אני מקווה שבקרוב נוסיף תמונות של מיכאל רוכב על האופניים עם חיוך גדול. 

2 מחשבות על “שיפוץ אופני כביש Bottecchia”

  1. סוף סוף, אחרי מספר שבועות המתנה לאור הארועים שמנעו מרוכבי הדרום לצאת לכבישים, מיכאל יצא לרכיבה על אופני ה- Bottecchia המחודשים שלו. יש לציין שממש אהב את התוצר הסופי חווית הרכיבה והנוחות קיבלו ציון מעולה ומעלה והחיוך בתמונה אומר הכל. תתחדש!!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

עגלת קניות
Copy link
Powered by Social Snap